21 Haziran 2024

Medya ve Kültür

Kültür Ocağı Vakfı Hacı Arif Bey Konağı’nda Şubat ayının ilk haftası Cuma akşamı post sahipliğini Prof. Dr. Hayati Durmaz’ın yaptığı ‘Medya Ve Kültür’ başlıklı divan sohbeti gerçekleşti. Divan sohbetlerinin başlanış hikayesini anlatarak başlayan hocamız İstanbul’un tarihi, vakıflar ve dizilerin kültürümüz üzerindeki etkilerine değindi.

Ömer Lütfü Mete’nin divan sohbetlerinin başlaması ve yayılmasına etkisini anlatarak başlayan Prof. Dr.Hayati Durmaz, merhum hocamız Ömer Lütfü Mete’yi yaad etti. Üniversite ders verdiği öğrencilerinin bile divan sohbetlerinden bahsettiğini anlatan hocamız divan sohbetlerinin ne kadar da tesirli olduğu belirttikten sonra Kültür Ocağı Vakfına ve divan sohbetlerinin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

İstanbul üzerinde Fatih’in Roma İmparatorluğu iddiasını taçlandırmak için Bizans İmparatorlarının mezarlarının bulunduğu tepeye Fatih Camii’ni yaptırdığını bahsetti. İstanbul’un tarihine de değinen Prof. Dr. Hayati Durmaz sözlerine şu şekilde devam etti:’ İnsanlar suyun tabiatına bağlı yaşarlar. Haliyle İstanbul gibi bir yerde binlerce yıldır insanların yaşaması gayet normal.’

Prof. Dr. Hayati Durmaz ’ın konuğu gazeteci İsmail Güneş kızıl elmadan bahsetti. Assasin’s Creed filmi üzerinden kızıl elmaya değindikten sonra Osmanlı divanında ki kızıl elma tartışmalarından bahsetti. İstanbul’u kuran imparator Konstantin’in meşhur portesinde elinde Kızıl bir elmanın olduğunu da hatırlatarak kızıl elmayla ilgili sözlerini sonlandırdı.

Dizilerin hayatımızdaki etkisine değinen Hayati Durmaz ve konukları özür dilemenin lügatımızda olmayışının sebebi Kurtlar Vadisine bağladı. Acı bir gerçeği bizimle paylaşan hocalarımız dünya da tek bir milli sinemanın olduğunu ve bunun da Amerikan sineması olduğunu belirtti. Aslında Türk sinemasının başlarda dizilerden daha iyi olduklarını ama Özal döneminde televizyona yenildiğinden bahsettiler. Sözlerine Recep İvedik filminin Kemal Sunal filmlerinin bir level yukarısı olduğundan bahseden hocalarımız Kemal Sunal’ı izleyerek büyüyenler Recep İvedik’i bağrına bastı diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sohbetimiz dinleyicilerin katkılarıyla sona erdi.

Batuhan AKGÜN