25 Mart 2023

KOCAV Seminerlerine Katılan Öğrencilerimiz Sertifikalarını Aldı

KOCAV 2018-2019 Dönemi Sertifika Töreni 4 Mayıs cumartesi günü Erol Güngör Kültür Merkezi’nde (EGKM) düzenlendi. Ömer Lütfi Mete Salonu’nda gerçekleşen törene seminer hocaları, öğrenciler ve KOCAV mezun ve mensupları katıldı. Güz ve Bahar Dönemlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Aynı zamanda geleneksel olarak her yıl düzenlenen futbol, masa tenisi ve satranç turnuvalarında başarı elde eden isimlere de ödülleri verildi.

 Sertifika Töreni’nin sunuculuğunu vakfımızın öğrencilerinden Merve Öksüz ve Tunahan Sefa Aydın üstlendi. Törenin açılış konuşmasını ise vakfımızın Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Delican yaptı.

Amaç Güzel Ahlak Kazandırmak

“Eğitim esas itibari ile insanlara birtakım davranışları kazandırmaktır. Yetişme ve gelişme çağında arayış içerisinde olan insanlar –çocukları ve gençleri kastediyorum- en fazla eğitime ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyan sosyal gruptur. Onlar toplum içinde yaşamaları ve insan olmaları için gerekli davranışları öğrenmek ve içselleştirmek sürecindedirler. Bu durum güzel örneklere ve rol modellere ihtiyaç doğurur. En güzel öğrenme bu rol modeller aracılığıyla gerçekleşir. İnsanlarımız için en güzel rol model ise peygamber efendimiz(s.a.v) olmuştur. O vahileri sadece söz ile kalmayarak davranışlarıyla da aktararak hepimize örnek bir insan olmuştur. Davranış, yani ahlakı ile tebliğ etmiştir. O nedenle “ Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” diyor. Bütün bunları anlatma sebebim burada ne yaptığımızı daha iyi anlayabilmenizi sağlamak için. Öğrenme artık her yerde; tabletlerde, bilgisayar ve telefonlarda, yani elinizin altında ama eğitim her yerde değil. Güzel ahlak ve davranış sahibi insanlar, kurumlar her yerde değil. O burada, KOCAV’dadır. Bu yüzden diyoruz ki burada ders veren hocalarımız kişilik, kimlik ve davranışları ile en az seminer derslerinde anlattıkları konular kadar değerli ve örnek insanlardır. Bizler ahlaklı olmak ve çevremizi de güzel ahlakla bezemek sorumluluğu altındayız. Doğru olanı yapmak bizim en temel vazifemizdir. Ama bunu her zaman gerçekleştiremeyebiliriz. Böyle durumlarda yine de yanlışın yanında olmamak doğru olanı yapmaktır. Bu şekilde vakfımızın temel amacını açıklamış oldum. Gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerde bizim için asıl gaye eğitimli ve güzel ahlaklı insanlar yetişmesine vesile olmaktır. Öncelikle zamanını ayırıp buraya gelen öğrencilerimize, ilminin zekatını hiçbir karşılık beklemeden sunan hocalarımıza,  bizlere bu hizmeti sağlayan vakıf çalışanlarına ve siz değerli gönül erlerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayatımızın doğru ve güzel ahlakla bezenmiş olmasını, çalışma ve gayretlerimizin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Başarılar Ödüllendirildi

 Vakfımızda düzenlenen futbol turnuvalarında bu sene Futbol Tertip Komitesince alınan karar sonucu profesyonel lige geçiş yapıldı. Turnuvada en çok golü atarak bu yıl ilk kez verilen gol krallığı ödülünü Yasin Çetinkaya alırken, mensubu olduğu Pembe Panter Spor Kulübü (PJK) de “Aşk, Emek, Eşitlik!” diyerek yola çıktıkları turnuvalarda 10 yıllık mücadeleleri sonucu birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Masa tenisi turnuvasında kadınlarda Ebru Kelat, erkeklerde ise Bilal Türköz galip geldi. Satranç turnuvasını Ahmet Aykut kazandı.

 Güz Dönemi ödevlerinin değerlendirilme sonucu dereceye giren öğrencilerimiz ödüllerini Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinden aldılar. KAGEM Ekonomi Okulu ve Ebru Kursu’nu bitiren öğrencilerimiz ile Giriş ve Gelişme sınıfını başarıyla tamamlayan öğrencilerimize sertifikaları takdim edildi. Ödül törenimiz, KOCAV’lı mezun Ozan Yusuf Alper Güllü’nün saz eşliğindeki konseri ile sona erdi.

Hazırlayan: Naciye UYGUN (İhtisas 2)