18 Nisan 2024

Hakka Yürüyen KOCAVlılar

KOCAVlılar 7 Ekim 2017 tarihinde her yıl dönem başında yaptığı gibi bu senede ahde vefasından ödün vermeyerek ahirete uğurladığı KOCAVlıları andı. Kaptan-ı Derya İbrahim Paşa Camii’nde kılınan öğle namazının ardından gerçekleştirilen programda KOCAV ve Türk milletinin önemli isimlerine olan ahde vefa yerine getirildi. Prof. Dr. Erol Güngör, Yrd. Doç. Dr. Durmuş Hocaoğlu, Ömer Lütfi Mete, Kemal Çapraz, Hasan Kılıçaslan, M. Zeki Karahan ve bu sene kaybettiğimiz Prof. Dr. Ali Murat Daryal Hocamızın anıldığı Hakk’a Yürüyen KOCAVlılar programımızda, Dr. Emin Işık ve Önder Say’ın Kur’an tilaveti ve Mevlid-i Şerif okumalarını müteakip okunan hatimlerin duası yapıldı. Duanın ardından cami çıkışında gelen misafirlere mevlit şekeri ve helva ikram edildi.

Programın Ardından

“KOCAV ne kadar vefalı bir vakıf olduğunu tekrar göstermiştir”

Öncelikle burada büyük bir ahde vefa örneği görüyorum. Kendilerini andığımız insanlar bizim kültür tarihimizin, sosyal tarihimizin, hayatımızın iz bırakmış insanlarıdırlar. Andığımız insanlar bu inancın bu davanın ilerlemesi için çok hizmetler etmiş ve kendilerini bunun için vakfetmiş insanlardır. Bu anmada KOCAV çok vefalı olduğunu bize tekrar göstermiştir. Allah onlara rahmet eylesin…

ABDÜLHAMİT AVŞAR

“Vefa bizim inancımızda çok önemli”

KOCAV’a öncelikle çok teşekkür ediyorum. KOCAV her alanda zaten kültür hizmeti yapıyor aynı zamanda vefa hizmeti de yapmaya devam ediyor, Hakka yürüyen KOCAV’lıları anarak hem bir vefa örneği gösteriyor hemde bu değerlerimizin dostları olan bizleri bir araya getiriyor. Başta Ali Ürey’i ve diğer arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Vefa bizim inancımızda çok önemli bu vefayı yaşatabilmekte bir o kadar önemli. Bu manasıyla KOCAV’a minnettarım. Rahmetli Kemal Çapraz ile Ufukötesi’nde uzun yıllar çalıştım orda köşe yazarlığı yapıyordum. Kemal Çapraz kendi alanında tek insandı bütün Türk Dünyası’nı adım adım dolaşan modern Evliya Çelebi diyebileceğimiz bir insandı kendisi. Kemal Çapraz arkada tabi büyük bir miras bıraktı tabi böyle dava ve ilim adamlarının bıraktığı en büyük miras fikir ve kültürdür. Vefatından sonra Kemal Çapraz’ın kaleminden Türk Dünyası isimli 470 sayfalık eseri okuyucusuyla buluşturduk. Sonrasında KOCAV Yayınlarından Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım adlı kitabı Türk okuyucusuyla buluşturduk. Şimdide 3.kitabımız yolda kemal çaprazın Ufuk ötesinde ve internet haber sitesinde yazmış olduğu ve güncelliğini koruyan yazılarını bir araya getirerek Ufkun ötesinden Yazılar adıyla Türk okuyucusuyla buluşturmaya niyet ediyoruz.

 BAYRAM AKÇAY

“KOCAV’ın kadirşinaslığı takdire şayan”

Bugün kİ beraberliğin hüzünlüde bir yıl dönümü Hakka yürüyen KOCAVlıların hatırası için buradayız. Hepsinin ruhları şad olsun mekânları cennet olsun. Bugün andığımız insanların hepsinin bendeki yeri çok ayrı. KOCAV’ın kadirşinaslığı takdire şayan. Katılan arkadaşlarımıza ve bize gönül veren herkese teşekkür ederim.

  FERİDUN KEŞİR

“Vefa imandandır”

Bildiğiniz üzere vefa imandandır. KOCAV bu anlamda imanın tezahürü olan vefa duygusunu yaşatıyor bu yüzden KOCAV’a müteşekkiriz. Mekânları cennet olsun Hakka yürüyenlerin. İnşallah Rabbim bizlere de onların izinden yürümeyi nasip eder.

 MEHMET OĞUZHAN SUCU

 “Ölüleri yaşatan dirilerdir”

Kırım’da Bolşeviklerin şehit ettiği Kırım başmüftüsü Numan Çelebi’nin “ölüleri yaşatan dirilerdir” diye bir sözü vardı. Hakikaten ölmüş insanlarımızı aramızda tutan onların yaptığı hizmetleri unutmamak onlara karşı vefa göstermektir. Böyle hizmetler KOCAV gibi iyi ve kutsal bir amaç için bir araya gelmiş vakıflar sayesinde unutulmuyor. Bugün burda toplanan arkadaşların dualarla bu insanları anması çok önemli. Burdan bende Kemal Çapraz ve diğer değerlerimiz için Allah’tan rahmet diliyorum. Böyle bir şeyide düzenli olarak her sene başında yaptıkları için KOCAV’ı ve yöneticilerini tebrik ediyrum.

ZAFER KARATAY

Hazırlayan:

Bahutan AKGÜN

Mehmet Emre KAHRAMAN

(İhtisas 1)