21 Haziran 2024

Gazeteci Ahmet Güner Elgin Anıldı

Milliyetçi muhafazakâr camianın önde gelen gazetecilerinden Ahmet Güner Elgin, 9 Kasım 2019 tarihinde anıldı.KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezi Ömer Lütfi Mete Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen anma programına Elgin’in aile yakınları ve gazetecilik hayatından çeşitli dostları katıldı.

Sunucunun Ahmet Güner Elgin’in biyografisini okumasıyla ve kendi anılarından izlenimlere yer vermesiyle başlayan programda, Şeref Oğuz, Mustafa Bican ve Cem Sökmen konuşmacı olarak yer aldılar.

65 Senelik gazetecilik hayatında Necip Fazıl Kısakürek’le de çalışmış olan Elgin’in, gazeteciliğin temel ilkeleri doğrultusunda doğruya sadakati taşıması, yalan haber yazmamaktaki şiarı, gerekirse gecikebilir fakat nihayetinde doğru haber olmalıdır düsturu, kendisine ait olan “vebal almaktansa haber atla daha iyi” sözündeki üstün ahlakı programda vurgulanan önemli hususlardandır.

Kendisiyle çalışan gençlere bir şeyler öğretme konusunda gayretli olarak yönetici-çalışan ilişkisinin aksine hoca-talebe ilişkisini yansıtması programda ifade edilen Elgin’in bir başka yönüdür.

Programda ayrıca gazetelerin yapım aşamasında incelenmek üzere kendisine getirilen sayfalardaki birçok hatayı bir çırpıda görebilmekteki mahareti, müzikle ortaokul yıllarından beri olan yakın dostluğu ve iyi bir yazı üslubuna sahip olması konularına değinildi.

Yeni İstanbul, Sabah, Bugün, Son Havadis, Öncü, Tercüman, Günaydın ve Milliyet gibi gazetelerde çalışan Ahmet Güner Elgin, gazetecilikten 1997’de emekli olduktan sonra kitap yazma konusunda büyük gayret ortaya koymuştur.Bab-ı Ali Ölürken (1999)Tarikatlar Ansiklopedisi (1991)Marmara Kitabeleri (2003)Tenha Şiirler (2011)Kitaplarını kaleme almıştır.

Çocukluğu Galata Mevlevihanesi’nde geçen ve Hz. Mevlana’yı gerçek anlamda özümsemiş olan Elgin, 2018’de yayımladığı “Tebriz Güneşi Altında Mevlana ve Şems” ile de bu yönünü ortaya koymuştur.3 Ekim 2018’de İstanbul’da vefat eden Ahmet Güner Elgin’in mezarı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Haber: Mohammed Muhammedoglu(Giriş 1)